Dokumentární.TV » filmové dokumenty o válkách a armádách

USA versus John Lennon

USA versus John Lennon

Tento film není pouhou sondou do života známého „brouka“, neukazuje Lennona jenom jako skladatele, kytaristu a zpěváka. John Lennon spolu se svou ženou Yoko Ono v autentických záběrech je doprovázen vzpomínkami těch, co byli při tom. Dokument se věnuje boji Lennona za mír, odporu válce ve Vietnamu. Mírotvůrce Lennon se postupně stává jednou z klíčových postav boje proti vládě USA. Jeho levicové názory, jednoznačný antimilitantní postoj i kontroverzní podpora drog z Lennona záhy udělaly jednoho z úhlavních nepřátel režimu. FBI vedená J.E. Hooverem si v ničem nezadá s nekritizovanějšími světovými tajnými policiemi. Špehování, obsáhlé složky i vraždy na objednávku patřily k běžným praktikám FBI. Tvůrci dokumentu nechali promluvit i bývalého agenta FBI.

The U.S. vs. John Lennon - USA, 2006, 100 min - české znění
Slzy Gazy

Slzy Gazy

Norský film Tears of Gaza představuje strohým způsobem, prostřednictvím unikátních záběrů obyvatele pásma Gazy, kteří jsou vystaveni brutálním důsledkům vojenské okupace palestinského území. Záběry dopadajících bomb střídá se zobrazeními jejich následků v ulicích, v nemocnicích i v ruinách zasažených domů. Film také zachycuje schopnost žen a dětí řešit jejich každodenní život po dramatických zkušenostech z války. Mnozí z nich žijí ve stanech nebo v troskách bez stěn a střech. Všichni jsou v nouzi bez peněz, jídla, vody a elektřiny. Vše, co se podaří propašovat tunely je velmi drahé. Mnozí přišli o rodinné příslušníky, nebo jsou ponecháni s těžce zraněnými dětmi. Může taková válka řešit konflikty, či dokonce vytvořit mír? Film sleduje tři děti v době války a v období po příměří.

Gazas Tårer - Norsko, 2010, 81 min - původní znění ...
Český mír

Český mír

Celovečerní dokumentární komedie Český mír autorů podobně laděného snímku Český sen mapuje tři roky společenské i mediální „války“ o americký radar. Události, které po tři roky plnily stránky novin, dokumentaristé ukazují zblízka a s nadsázkou. Filmová groteska nezaujatě a přitom nesmlouvavě portrétuje obě barikády sporu: vládní kampaň v čele s lobbistou Tomášem Klvaňou a lidový odpor, jehož přirozeným vůdcem se stal starosta malé obce Trokavec, Jan Neoral. Film zachycuje nebývale silnou odezvu občanské společnosti. Dle výzkumů veřejného mínění se až 70 % českých občanů nesmířilo s plánem, že by v brdských lesích, v téže místech, odkud Rusové mířili na Západ, měla stát americká základna. Filmaři odhalují, že celý příběh radaru byla nejspíš jedna velká blamáž.

Český mír - Česko, 2010, 89 min - české znění
Válkou se to vyřeší

Válkou se to vyřeší

Po 2. sv. válce prudce vzrostl počet amerických vojenských operací ve světě. Od raketových úderů a výsadků až po války a okupace. Důvody těchto zásahů se lišily, na vnějším obrazu válek se to však neprojevilo. V uplynulých dekádách se diskuze o pravých příčinách vojenských akcí vedou v uzavřeném kruhu vysokých washingtonských činitelů, jejichž pohnutky pronikají na veřejnost jen v podobě vynesených nebo odtajněných dokumentů, zpravidla až řadu let poté, co byly bomby svrženy. V daný okamžik představitelé ospravedlňují tyto vojenské akce zatajováním informací o jejich skutečných pohnutkách a dopadech. Místo nich veřejnosti předkládají schůdnější verzi válečné reality. Většinou v podobě konstrukcí, jejichž cílem není informovat, ale získat a udržet podporu občanů.

War Made Easy - Kanada, 2007, 70 min - anglické znění s českými titulky
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

Michael Moore shromáždil množství dokumentů, informací a zpravodajských záběrů, z nichž s filmařskou dovedností sobě vlastní vytvořil ironický a uštěpačný portrét prezidenta George W. Bushe a jeho administrativy. Snímek se vrací k velmi problematickému volebnímu vítězství Bushe v prezidentských volbách, v souvislosti s událostmi 11. září 2001 upozorňuje na čilé obchodní kontakty rodin Bushových a bin Ládinových a dále zaměřuje svoji pozornost na nasazení amerických vojenských sil v Afghánistánu a Iráku. Upozorňuje, že naprosto všechny prezentované důvody pro zahájení války se ukázaly jako prokazatelně vylhané, přesto byla suverénní země napadena, téměř vyhubena a celá, i se svými bohatými nerostnými zdroji, bez náhrad zbývajícím obyvatelům zabavena.

Fahrenheit 9/11 - USA, 2004, 122 min - anglické znění s českými titulky
Taxi na temnou stranu

Taxi na temnou stranu

Afgánský taxikář Dilawar se ve své rodné vesnici těšil pověsti dobrého a čestného muže. O to větší bylo překvapení jeho spoluobčanů, když byl jednoho dne zatčen a bez soudu uvězněn. Dilawar po pěti dnech v cele zemřel. Jen týden předtím ve stejném vězení zemřel jiný zadržovaný. Pitva prokázala, že smrt obou mužů nastala následkem zranění, které zajatcům způsobili američtí vojáci. Během „války s terorem“ v americkém zajetí zemřelo více než sto vězňů. Taxi na temnou stranu ukazuje, že Dilawarova brutální smrt úzce souvisí s rozhodnutími nejvyšších představitelů Bushovy vlády. Uznávaný režisér Alex Gibney dokládá, jak bývalý ministr obrany Donald Rumsfeld spolu s právníky Bílého domu přesvědčil americký Kongres, aby schválil používání mučení na válečných zajatcích.

Taxi to the Dark Side - USA, 2007, 52 min - české znění
Válka, kterou nevidíte

Válka, kterou nevidíte

Další z řady mistrovských dokumentů novináře a režiséra Johna Pilgera volně navazuje na jeho předchozí snímek „The War on Democracy“. Film se snaží velmi podrobně prozkoumat roli sdělovacích prostředků v utváření veřejného mínění a davového souhlasu ohledně válek a konfliktů vedených zejména vládami USA a Velké Británie za podpory spojenců – členů NATO. Podstatná část je věnována oficiální propagandě ohledně aktuálních válek v Iráku, Afghánistánu či Palestýně, ale ani na světových konfliktech či válce ve Vietnamu nezůstane nit suchá. Pilger zde zpovídá představitele nejmocnějších médií, armády či nezávislé novináře včetně například Juliana Assange (WikiLeaks). Závěr? Sdělovací prostředky kryjí a mnohdy i podporují ty nejhrůznější zločiny v historii lidstva.

The War You Don't See - Velká Británie, 2010, 97 min - anglické znění s českými titulky
Depeše: tajné dokumenty o válce v Iráku

Depeše: tajné dokumenty o válce v Iráku

Tento film vám řekne příběh o okupaci, který US Army nechce, abyste znali. Tvůrci snímku prošli téměř 400.000 tajných armádních dokumentů (tzv. závažných událostí – Sig Acts) odtajněných službou WikiLeaks, aby odkryli celou, nesdělenou hrůzu konfliktu. Je to největší únik oficiálních dokumentů v historii. Dnes uvidíte, že vojáci USA zabili nesrovnatelně více civilistů, než povstalců. Že zabíjeli lidi, kteří se chtěli vzdát. A dokonce, i po skandálu v Abu Ghraib, jak vojáci USA stále a bez přestání svým zvráceným způsobem zneužívají občany Iráku. Dozvíte se i jak Američané tiše přihlíželi mučením a vraždám zadržených pod rukama Iráckých bezpečnostních složek. US Army tvrdila, že neshromažďuje žádné záznamy o obětech. Pouze v těchto materiálech je zdokumentováno přes 109.000 úmrtí.

Dispatches - Iraq's Secret War Files - V. Británie, 2010, 48 min - anglické znění s českými titulky
Okupace 101: Hlasy umlčované většiny

Okupace 101: Hlasy umlčované většiny

Okupace 101 je tématicky a koncepcí poměrně ojedinělým dokumentem. Snaží se proniknout do hlavních historických a aktuálních příčin Izraelsko-Palestinského konfliktu, který trvá již několik desetiletí. Představuje komplexní rozbor faktů a mnoho přehlížených souvislostí. Dále poukazuje na mnoho mýtů, které ve světě vznikly a převládají. Film také popisuje život pod izraelskou vojenskou nadvládou, dále se podrobně zaobírá rolí vlády Spojených států, na průběh konfliktu. Z mnoha předložených faktů či historických spojitostí nám dokument předkládá zostřený obraz, který se může poměrně lišit od zažité představy o realitě získané z médií. Kde leží skutečná pravda? Na to se vám pokusí odpovědět výherce Zlaté palmy na filmovém festivalu v Beverly Hills.

Occupation 101: Voices of the Silenced Majority - USA, 2007, 88 min - anglicky s českými titulky
Irák na prodej: Váleční zbohatlíci

Irák na prodej: Váleční zbohatlíci

Příběh o tom, co se stane obyčejným lidem, když se mamutí, ziskuchtivé korporace rozhodnou jít do války a vláda jim k tomu dá své požehnání. Oceňovaný režisér Robert Greenwald (Wal-Mart: The High Cost of Low Price, Outfoxed, Uncovered), vás vezme přímo do samého centra každodenních životů vojáků i civilních zaměstnanců jako řidičů nákladních vozů, jejich vdov a dětí, jejichž životy byly navždy změněny jako výsledek ziskuchtivosti a profitování ze zakázek na „rekonstrukci“ Iráku. Iraq for Sale odhaluje alarmující spojení mezi soukromými společnostmi (Blackwater, Halliburton / KBR, CACI a Titan), které v Iráku ve velkém zabíjejí, kradou americkému daňovému poplatníkovi z kapes miliardy a lidmi kteří rozhodují, a dovolí jim to (či to dokonce sami přímo iniciují).

Iraq for Sale: The War Profiteers - USA, 2006, 76 min - anglické znění s českými titulky
Mlha války: jedenáct lekcí ze života Roberta S. McNamary

Mlha války: jedenáct lekcí ze života Roberta S. McNamary

Bývalý ministr obrany prezidenta Kennedyho a prezidenta Johnsona, Robert S. McNamara, byl jednou z nejkontroverznějších a nejvlivnějších politických osobností 20. století. Nyní se setkává s oscarovým režisérem Errolem Morrisem, aby vám nabídl upřímnou osobní výpověď o některých rozhodujících událostech současných amerických dějin. Jako velitel nejmocnějších vojenských sil ve velmi nestabilní situaci nedávné doby McNamara nabízí nový a často překvapující pohled na bombardování Tokia, Kubánskou krizi a důsledky Vietnamské války. Díky nově vydaným rozhovorům s prezidenty Johnem F. Kennedym a Lyndonem B. Johnsonem z Oválné pracovny a zasvěcenému a osobnímu pohledu se stala MLHA VÁLKY úspěšným dokumentem i u kritiky.

The Fog of War - USA, 2003, 107 min - anglické znění s českými titulky
Cesta na Guantánamo

Cesta na Guantánamo

Příběh čtyř mladých muslimů, kteří se v září 2001 vydali z anglického městečka Tipton na výlet do Pákistánu, začíná nevinně. Devatenáctiletý Asif jede navštívit svou nevěstu a na připravovanou svatbu pozve kamarády Ruhela, Shafiqua a Monira. Setkají se v Karáčí, odkud jejich cesta vede do Afghánistánu. Tam jsou zatčeni spojeneckými silami. Jeden beze stopy zmizí a tři zbývající mladíci, které Američané považují za teroristy, spolupracující s Tálibánem, jsou vyslýcháni, ponižováni, mučeni a posléze deportováni do zajateckého tábora Guantánamo na Kubě. „Vždycky nám tvrdili, že v této věznici jsou umístěni nejnebezpečnější teroristi světa, ale tohle byli úplně obyčejní angličtí teenageři, kteří se ocitli v pasti neobyčejných událostí,“ říká režisér Winterbottom.

The Road to Guantánamo - Velká Británie, 2006, 92 min - anglické znění s českými titulky
Příběh rudého zla

Příběh rudého zla

Film The Soviet Story vypráví příběh sovětského režimu a jakou roli hráli sověti v nejhrůznějším nacistickém projektu – holocaustu. Ve filmu se objevují nedávno odkryté archivní dokumenty, které odhalují zajímavé informace o spolupráci sovětů s nacisty. Filmové záběry, fotografie a dokumenty jsou doplněny o rozhovory s historiky a svědectví bývalých sovětských zpravodajů a disidentů. Šokující scény a vyprávění o hladomoru na Ukrajině (1932/33), o masakru v Katyni (1940), o partnerství SS a KGB, o sovětských masových deportacích, či o brutálních lékařských experimentech v gulagu jsou hrozivou výpovědí o pravé tváři Sovětského svazu a jeho vedení. Autor sbíral materiály pro tento film po více než 10 let. Premiéra proběhla dne 9. dubna 2008 v Evropském parlamentu.

The Soviet Story - Lotyšsko, 2008, 86 min - anglické znění s českými titulky
Ropný faktor: Za horizont války proti teroru

Ropný faktor: Za horizont války proti teroru

Dokument přináší neotřelý pohled na důvody „nikdy nekončící“ války proti teroru, jež v současnosti tvoří páteř americké zahraniční politiky. Filmaři sesbírali mnoho zajímavých myšlenek od významných respondentů z oblasti politiky, vědy, armády, byznysu a mnoha dalších, kterých se ptali na souvislost současných amerických válečných akcí s ropou, resp. územími, která jsou na ropu bohatá. Tvůrci se též vydali do některých míst Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, kde točili rozhovory s místními autoritami, nebo se ptali tamních lidí, jaké dopady na ně má Bushova válka proti teroru. Věnují se obšírně vývoji světových událostí od začátku století a zejména po útocích z 11. září z pohledu ropy, regionů na ní bohatých a strategických oblastí nutných k jejímu transportu.

The Oil Factor: Behind the War on Terror - USA, 2005, 89 min - anglické znění s českými titulky
Persepolis

Persepolis

O Zlatou plamu v Cannes bojoval tento celovečerní animovaný film francouzské režisérky původem z Íránu, Marjane Satrapi, která napsala a nakreslila první íránský komiks všech dob, a na jehož základě pak vznikl tento celovečerní film. Autobiografický příběh s lehkostí popisuje její krušné dětsví a dospívání v Íránu za dob islámské revoluce, války s Írákem a následného režimu. S humorem a lehkostí znázorňuje rozdílné vnímání kultury v evropském a arabském světě. A protože je to příběh umíněné dospívající holky, která si vždycky prosadí svoje a která žije v tuhém ideologickém režimu nesnášejícím odlišné názory, je to samozřejmě i příběh rebelantství a svobody. Originální film byl oceněn cenou poroty. Komiks vyšel snad ve všech evropských zemích a těší se velké oblibě.

Persepolis - Francie / USA, 2007, 91 min - francouzské znění s českými titulky
Uloupené Kosovo

Uloupené Kosovo

Český dokumentární film scénáristy, kameramana a režiséra Václava Dvořáka o historii a současnosti vyhánění Srbů a dalších nealbánských etnik z jihosrbských provincií Kosovo a Metochie. Je v něm použito značné množství archivních filmových materiálů, které poskytla srbská veřejnoprávní společnost Radio i Televizija Srbije (RTS). Dokument vznikal pod pracovním názvem „Jak Evropa přichází o Kosovo“ a po jeho dokončení byl k velké nevoli autorů i široké veřejnosti cenzory České televize zakázán. Věrně zobrazuje druhou stranu Kosovského, organizovaného pogromu na nealbánské obyvatesltvo, které se západní média taktně vyhýbala. Spolupráci sil NATO a OSN s albánskou terroristickou skupinou UČK na událostech, ze kterých naskakuje husí kůže.

Uloupené Kosovo - ČR, 2008, 60 min - české znění
Palestina je stále problém

Palestina je stále problém

Dokument britského novináře a dokumentaristy Johna Pilgera z roku 2002. Film umožňuje nahlédnout na to, co se z médií zpravidla nedozvídáme, na opomíjené utrpení okupovaných Palestinců. Pilger se dotýká všech palčivých problémů izraelsko-palestinského sporu: ilegální okupace pásma Gazy (za natáčení ještě oficiálně okupovaného) a Západního břehu Jordánu, neexistence palestinského státu, ilegálních izraelských osad, terorismu, palestinských sebevražedných útoků, teroristické minulosti některých izraelských předáků, vojenského a finančního zaštítění Izraele Spojenými státy, atd. Ve filmu hovoří Palestinci i Izraelci a jejich autentické výpovědi vykreslují velmi svízelnou situaci na Blízkém Východě.

Palestine Is Still the Issue - USA, 2002, 53 min - anglické znění s českými titulky
Arundhati Roy – My

Arundhati Roy – My

Roku 2002 přijela Indická myslitelka, aktivistka a spisovatelka Suzanna Arundhati Roy do Ameriky, aby prezentovala své názory světu. Dokument je upravenou verzí jejího slavného projevu „Come september“, oživenou obrazy z problematiky aktuálně probíraných témat. K nejzajímavějším částem jejího projevu patří rozbor termínu anti-amerikanismus, kterým jsou označováni všichni nesouhlasící s politikou americké vlády. Dále převraty v Chile a jiných zemích vedené impulzy ze strany CIA a US vlády, problém Palestiny a Izraele včetně historického pozadí, invaze do Iráku… Svůj projev uzavírá náhledem na důsledky globalizací ekonomik. S neobyčejnou lyričností a zanícením kombinuje svůj literární talent a studnici znalostí, aby odkryla nespravedlnost a podpořila naději v budoucí svět.

Arundhati Roy - We - USA, 2006, 64 min - anglické znění s českými titulky