Dokumentární.TV » filmové dokumenty o životním prostředí

Proč to na svět sprejují?

Proč to na svět sprejují?

Geoinženýrství je definováno jako umělá modifikace klimatu planety. Geoinženýři navrhují rozprášit 10 až 20 milionů tun toxického hliníku a dalších substancí do atmosféry s deklarovaným cílem ochladit naši planetu. Od té doby, co bylo vydáno video „Co to na svět sprejují“, stovky lidí z celého světa začaly provádět testy dešťové vody. To, co našli, mnozí nazývají chemtrails stopy po geoinženýrství: aluminum, barium a stroncium. Našli tyto stopy v mezinárodním měřítku po celém světě, kdekoli vzali vzorky a provedli chemické analýzy deště a vody ze sněhu. Tento film se snaží poodhalit, jaká je motivace vlád a korporací, které tyto atmosférické programy provádějí, vyhledává a dokumentuje lokální důsledky takového počínání a zamýšlí se nad těmi globálními, ať již zamýšlenými či nezamýšlenými.

Why in the World are They Spraying? - USA, 2012, 73min - anglické znění s českými titulky
Vodovoda

Vodovoda

Balená voda je největší reklamní a marketingový podvod na světě. Načerpat zdarma pitnou vodu, stočit ji do plastových lahví, rozvézt po světě a prodat zpátky lidem prostě přináší snadné výdělky. Film přitom ukazuje, že voda v plastové lahvi bývá tatáž a mnohdy ještě daleko horší, nežli jaká teče doma z vodovodu. Autorka rozkrývá, jak se firmy Nestlé, Pepsi či Coca-Cola díky mezerám v zákonech vyhýbají daním z čerpání vody a recyklace, zveřejňování výsledků studií o zdravotní (ne)závadnosti i morální odpovědnosti za nepřímé důsledky jejich podnikání. Plastové lahve obsahují látky, které jsou nebezpečné pro lidské zdraví, přispívají k výskytu rakoviny, neplodnosti a dalších onemocnění. Nadměrné lokální čerpání vody a nedostatečná recyklace plastu ohrožují naše životní prostředí.

Tapped - Kanada, 2009, 75 min - anglické znění s českými titulky
Auto*Mat

Auto*Mat

Mottem dokumentu je jednoduchá věta: Ráno vstanu a změním svoje město. Odehrává se v Praze, kterou však lze zaměnit za jakékoli větší město, kde radní a politici tvrdohlavě pouštějí kolony aut do center, nalévají miliardy do nových staveb, jež autům usnadňují život, a vybízejí tak k dalšímu nárůstu tohoto způsobu dopravy. Zároveň je to film o každém z nás, kdo si myslí, že v tom nejede, avšak při první dopravní zácpě začne nadávat. Marečkův dokument totiž klade různé otázky. Stali jsme se už automaty, které si pohyb nedovedou představit jinak než šlapat na pedál a točit volantem? Které proměnu svého životního prostoru v zaasfaltované, hlučné, páchnoucí a nebezpečné závodiště časem přijímají jako nutné zlo? Jsou auta přínosem či matem pro nás a naše města? Nejde s tím nic dělat?

Auto*Mat - Česko, 2009, 90 min - české znění
Vše pro dobro světa a Nošovic

Vše pro dobro světa a Nošovic

Svérázný portrét malé české vesnice, ve které, jak místní říkají, přistálo UFO v podobě kilometrové továrny: korejská automobilka Hyundai. Z vesnice, která se proslavila především kysaným zelím a pivem Radegast, se tak stala průmyslová zóna – největší investice na zelené louce v historii ČR. Mnozí z majitelů polí, na kterých dnes automobilka uprostřed vsi stojí, však dlouho své pozemky prodat nechtěli. Donutil je až nátlak jejich sousedů a anonymní dopis, který odolávajícím sedlákům a jejich blízkým pohrozil smrtí. Režisér Vít Klusák se do Nošovic vrací dva roky po dramatických výkupech pozemků, v době, kdy továrna začíná chrlit levná auta a spřádá hravý i mrazivý portrét místa, které se náhle a nevratně proměnilo k nepoznání. Ožívá tak sociální groteska o poli, na kterém rostou auta.

Vše pro dobro světa a Nošovic - Česko, 2010, 88 min - české znění
Co to na svět sprejují?

Co to na svět sprejují?

Dnes snad již nenaleznete nikoho, kdo by nikdy neviděl oblohu zbrázděnou stopami tryskových letadel táhnoucími se od obzoru k obzoru, které se nakonec slijí v jednotný, kalný opar. Vrozená inteligence nám říká, že to nejsou jen obyčejné kondenzační stopy, ale nikdo si příliš neklade otázky: Kdo to vlastně dělá? A proč? Tento film se to snaží změnit. Nabízí příběh o rychle se rozvíjejícím odvětví tzv. geoinženýringu řízeném vědci, korporacemi a vládami s cílem modifikace globálního klimatu a ovládání počasí. Ačkoliv představitelé trvají na tom, že jsou tyto programy teprve v diskusní fázi, existují hory důkazů, že již dávno probíhají. Do atmosféry jsou vypouštěny tuny toxických látek měnících složení půdy, vody a se zničujícími důsledky pro plodiny, zvířata i lidské zdraví. Údajně pro naše dobro.

What in the World are they spraying? - USA, 2010, 98 min - anglické znění s českými titulky
Architekt odpadu

Architekt odpadu

Portrét amerického architekta Michaela Reynoldse, který se proslavil stavbami z odpadů. Staví přes tři desítky let s úspěchem velmi levné domy, které disponují vlastním zdrojem energie, vody i tepla. Využívá staré pneumatiky, plechovky od piva a skleněné láhve. Tato překvapivě skvěle fungující alternativa bydlení z dílny vystudovaného architekta a zastánce trvale udržitelného rozvoje přesto, anebo spíš právě proto, v USA neustále naráží na nejrůznější byrokratické překážky. Celé tři roky zaznamenával přední britský dokumentarista Oliver Hodge práci Michaela Reynoldse a jeho boj s americkými úředníky. Vypravil se s ním a s jeho partou nadšených spolupracovníků i na tsunami zcela zničené Andamanské ostrovy, kde se jejich levné a účelné domky setkaly s velkým nadšením.

Garbage Warrior - Velká Británie, 2007, 88 min - české znění
Zátoka

Zátoka

Malé, klidné město ležící na japonském pobřeží, poblíž něhož se skrývá hezká, nenápadná zátoka. Ta je však domovem dech beroucích delfíních jatek. Ti „šťastnější“ se dostanou do jednoho z mnoha zábavných mořských aquaparků. Ostatní skončí v mrazících boxech supermarketů. Skupina aktivistů se rozhodla, že krvavá jatka, kterými se městečko Taiji „proslavilo“, zdokumentuje a předvede tak celému světu, co se opravdu děje. Zátoka, kam jsou vyděšení delfíni naháněni, je obehnaná ostnatým drátem, který má odradit nevítané diváky. Zabíjení zde začíná každý rok v září. Podle O’Barryho tak během jedné sezóny zahyne okolo 23 tisíců delfínů a sviňuch. Týmu filmařů se ale nakonec podařilo proniknout do hlídané zóny a pořídit tak naprosto neuvěřitelné záběry.

The Cove - USA, 2009, 91 min - anglické znění s českými titulky
Domov

Domov

Když Yann Arthus-Bertrand, mezinárodně uznávaný fotograf, potkal producenta Luca Bessona, dohodli se ti dva na vytvoření dokumentárního projektu o planetě Zemi. Cesta po 50 zemích světa je ódou na krásy a jemnou harmonii naší planety. S optimistickým přístupem a aktuálními tématy se snímek zaměřuje na vzrůstající povědomí veřejnosti o současných sociálních problémech a problémech životního prostředí. Exkluzivně „ze shora“ se vydáme na cestu kolem světa do těch nejúžasnějších, ale také nejponičenějších krajin – nádherná, dech-beroucí a silné emoce vyvolávající cesta z hlubin australského korálového pobřeží na vrchol hor Kilimandžáro, z amazonských pralesů do pouště Gobi, z bavlníkových plantáží v Texasu do průmyslové Šanghaje a ještě dál.

Home - Francie, 2009, 93 min - české znění
Ošklivé káčátko: Romská recyklační sága

Ošklivé káčátko: Romská recyklační sága

Intimní pohled na romské uprchlíky z předměstí Bělehradu, kteří se živí tím, že svépomocí přetvářejí odstavená, klasická auta Citroen 2CV (tzv. kachny) na užitkové, nákladní vozy sloužící k převozu sběrných surovin jako jsou kovy, papír, sklo či plasty. Tyto sbírají v ulicích a prodávají ve sběrnách. Jelikož Srbsko nemá zaveden systém třídění odpadů, jsou to právě tito romové ve svých recyklovaných vozech, kdo se zasluhuje o podstatnou část vytříděného a zrecyklovaného odpadu v zemi. Očista ulic od tohoto odpadu je také znát. Po práci pak používají autobaterie jako zdroje elektrické energie, aby získali nějaké světlo, mohli se dívat na televizi nebo si dobít mobilní telefony. Policie však často jejich podivná, mnohdy dětmi řízená vozidla neshledává jako příliš zábavná.

Lepa Dijana - Srbsko a Černá Hora, 2003, 44 min - původní znění s českými titulky
Darwinova noční můra

Darwinova noční můra

Ačkoliv se dokument soustřeďuje na mikrokosmos u pobřeží Viktoriina jezera v Tanzánii, vypovídá velmi naléhavě o globálních problémech současného světa. V šedesátých letech byl do tohoto největšího tropického jezera na světě vysazen nilský okoun. Tento predátor se zde rozmnožil a vyhubil všechno živé. Zároveň se ovšem stal zdrojem obživy pro chudý kraj a významným vývozním artiklem. Ruské letouny denně odvážejí do Evropy a Japonska 500 tun ryb. Vznikly tu moderní rybárny, ale také děsivé pracovní kolonie, v nichž domodorodé obyvatele kosí AIDS, alkohol a zločin. Hubert Sauper s kolegou natočili v obtížných podmínkách a pod různým krytím rozhovory s mnoha lidmi: od pilotů přes nočního strážce a prostitutku až po majitele rybárny a oficiální představitele.

Darwin's Nightmare - Rakousko/Belgie/Francie/Kanada, 2004, 105 m - angl. znění s českými titulky
Náš denní chléb

Náš denní chléb

Jaký je náš „denní chléb“? Režisér Nikolaus Geyrhalter ve svém dokumentu přináší téměř lyrickou, zároveň však děsivě chladnou impresi obrazů ze současného zemědělského průmyslu. Bezchybné kompozice souvisejí s dokonale mechanizovaným způsobem práce. Stroj pracuje nepřetržitě, jeho úkony jsou neměnné, takže i produkty jsou na první pohled identické. Přes výkonnost strojů jako by dokument pátral po posledních představitelích jedinečného lidského faktoru. Režisér střídá sekvence záběrů práce strojů s obrazy přestávek dělníků, odehrávajících se téměř výlučně o samotě a beze slov. Výmluvné záběry na vozíky bez řidičů ošetřující v obřích sklenících zeleninu, na oplodnění krav připravované v laboratoři nebo na porážku dobytka „humánními“ stroji se totiž obejdou bez komentáře.

Unser täglich Brot - Rakousko / Německo, 2005, 92 min - beze slov
Smlouva s ďáblem

Smlouva s ďáblem

Jeden z nejkvalitnějších dokumentů natočený o tom, jak probíhá textilní výroba v zemích třetího světa, který v roce 2007 obletěl celý svět a vyhrál řadu filmových cen. Ukazuje mimo jiné také záběry skrytou kamerou přímo z továren a jejich etické i ekologické problémy. Severozápadní Indie je region známý produkcí bavlny. Místní rodiny jsou kompletně závislé na jejím růstu a prodeji a snaží se zničit v zárodku jakékoliv potenciální nebezpečí pro jejich plodiny. Západní výrobci chrlí na tamní trh ve velkém laciné pesticidy, které jsou ve většině civilizovaného světa zakázané, tyto pesticidy jsou zde silně nadužívány a všechna omezení i varování na etiketách jsou pouze v Dánštině. Při zpracování suroviny pracují místní často po kolena v kyselině a tato je posléze vypouštěna do volné přírody.

Nar tilbud draber - Indie, Švédsko, Dánsko, 2006, 57 min - anglické znění s českými titulky
Velký podvod s globálním oteplováním

Velký podvod s globálním oteplováním

Představujeme si, že žijeme ve věku rozumu. A poplach kolem globálního oteplování je oblečen jako věda. Ale to není věda, je to propaganda. Neexistuje žádný přímý důkaz, který spojuje globální oteplování ve 20. století s člověkem emitovanými skleníkovými plyny. Přesvědčovatelé říkají, že čas pro diskuzi již minul a jakákoliv kritika, bez ohledu na to, jak vědecky důsledná, je nelegitimní, ba co hůře, nebezpečná. Ale v tomto filmu bude prokázáno, že zemské klima se stále mění, že není nic neobvyklého na současných teplotách a vědecké důkazy nepodporují názor, že klima je ovlivňováno oxidem uhličitým. Člověkem vyrobeným, či jiným. Dokument opatřila dabingem a odvysílala Česká televize pod názvem „Kdo může za globální oteplování?“.

The Great Global Warming Swindle - Velká Británie, 2007, 76 min - anglické znění s českými titulky
Muž, který sázel stromy

Muž, který sázel stromy

Krátký, nesmírně poetický a netradičním způsobem animovaný příběh. Podle stejnojmenné novely jen stěží zařaditelného francouzského spisovatele Jeana Giona, vypráví příběh poustevníka, který celý svůj život v naprosté skromnosti a oddanosti zasvětil krásnému cíli. „Náčrtkovou animací“ vizuálně překrásně zpracovaná meditace o síle lidského ducha a kráse tvůrčího potenciálu je nesmírně humanistickou, pacifistickou a panteistickou výpovědí autora o tom, jak vytrvalé úsilí a píle, byť i jednotlivce, dovede neuvěřitelné věci a pozitivně ovlivnit životní prostředí i život celé společnosti. Tento poklad kinematografie, který se Vám zde nabízí v českém znění, by v žádném případě neměl uniknout Vaší pozornosti.

L'Homme qui plantait des arbres - Kanada, 1987, 30 min - české znění
Příběh věcí

Příběh věcí

Film Story of Stuff vypráví příběh věcí od okamžiku získávání území pro těžbu nerostných surovin, přes těžbu samotnou, mísení přírodní suroviny s toxickou chemií a výrobu spotřebního zboží, až po jeho velmi efektivní prodej, kraťoučkou dobu používání a následnou likvidaci jakožto nebezpečného odpadu. Všechny ty věcičky, bez nichž se neobejdeme, přímo ovlivňují životy obrovských komunit lidí u nás i v zahraničí, většina tohoto dění je však dobře skryta našemu pohledu. Příběh věcí je dvacetiminutový krátký pohled na rub naší produkce a spotřeby. Věděli jste například, že z celkového objemu zboží na trhu se po šesti měsících od prodeje používá již pouhé 1%? Rozhodně všem vřele doporučuji tomuto snímku oněch 20 minut času věnovat.

Story of Stuff - USA, 2007, 20 min - české znění
Globální oteplování, nebo globální kontrola?

Globální oteplování, nebo globální kontrola?

Pokud se zeptáte na ulici deseti lidí, jestli člověk způsobuje globální oteplování, nejméně 8 vám řekne, že ano. Toto téma je již prakticky uzavřené a vyjma prezidenta Klause o této doméně nikdo nepochybuje. Proč by také měl, každý rok je méně sněhu, teplejší zimy, záplavy a jiné katastrofy napříč celým světem. Otázka ale nezněla, jestli nastává globální oteplování, ale jestli je skutečně způsobené člověkem. Proti tomuto konsenzu se vyjadřují vědci z celého světa a toto video vám nabídne zajímavé důkazy z druhé strany, které jste nikdy neslyšeli. Jako třeba že teploty byly ještě před 800 lety vyšší než jsou dnes, v Grónsku Vikingové rozvíjeli zemědělství a v dobách dinosaurů byly hodnoty CO2 desetinásobně vyšší než jsou dnes při hodně podobné teplotě.

Global warming or global governance? - USA, 2007, 81 min - anglické znění s českými titulky
Pozemšťané

Pozemšťané

Dokument ekologické organizace Nation Earth ukazuje brutalitu, kterou lidé páchají na zvířatech, aby dohnal diváky k přehodnocení svého životního stylu. Je rozdělen na několik částí: DOMÁCÍ MAZLÍČCI (odchyt a utrácení psů), JÍDLO (mučení a porážka dobytka), OBLEČENÍ (zabíjení zvířat pro kožešinu), ZÁBAVA (kruté podmínky zvířat v cirkusech, smrt v rodeech a v korridě) a VĚDA (využívání zvířat k laboratorním a vojenským účelům). Film je vlastně komentovanou sérií jednotlivých záběrů, z nichž většina je pořízena skrytou kamerou na skutečných jatkách a podobných místech a nebyla doposud nikde uveřejněna. Informativní a provokující film Pozemšťané je dokumentem s nejširším záběrem v daném tématu a zacházející za hranice „dobrého vkusu“ mainstreamových médií.

Earthlings - USA, 2003, 95 min - anglické znění s českými titulky