Dokumentární.TV » filmové dokumenty o zdraví

DMT: Molekula duše

DMT: Molekula duše

DMT je psychedelická látka výjimečných vlastností nacházející se v každém živém organismu. Pro vnitřní potřeby člověka ji vyrábí šišinka, drobný orgán ve středu mozku, o kterém se řada prastarých světových kultur domnívá, že zde sídlí duše. Některé civilizace se v průběhu dějin naučily využívat DMT obsažené v rostlinách pro šamanské rituály, komunikaci se světem předků či pro léčebné účely. Počáteční bouřlivý výzkum DMT, jakož i dalších slibných psychedelik, byl na konci šedesátých let náhle přerušen prohibicí a tabuizováním látek pozměňujících vědomí. Dnes vědecká práce na tomto poli opět pozvolna ožívá. Film představuje průkopnický výzkum Dr. Ricka Strassmana, nabízí pohled na DMT mnoha odborníků z různých perspektiv i vyprávění zážitků ústy Strassmanových dobrovolníků.

DMT: The Spirit Molecule - USA, 2010, 75 min - anglické znění s českými titulky
Rakovina: zakázané léky

Rakovina: zakázané léky

Za poslední století přišly stovky lékařů, vědců a výzkumníků s řadou úspěchů a potenciálních řešení v boji proti rakovině, nic z toho však nebylo oficiální medicínou ani zváženo, natož prozkoumáno. Ve skutečnosti byla většina těchto prací již dopředu odmítnuta, i přes tisíce uzdravených „nevyléčitelných“ pacientů jsou jejich autoři označováni jako šarlatáni, jsou vyobcováni z lékařských komunit, šikanováni, vyšetřováni, souzeni a nakonec donuceni opustit svoji zemi. Zároveň více než 20.000 lidí zemře na rakovinu každý den, aniž by oficiální lékařství dokázalo nabídnout pocit skutečné naděje těm, kteří jsou touto chorobou postiženi. Zavrhovaná řešení mají jednoho společného jmenovatele – jsou jednoduchá, přírodní a nemohou být proto patentována – nemají potenciál pro finanční profit.

Cancer: The Forbidden Cures - Itálie, 2010, 93 min - anglické znění s českými titulky
Svět podle společnosti Monsanto

Svět podle společnosti Monsanto

Znepokojivý dokument o praktikách nadnárodní společnosti Monsanto a jejích aktuálních krocích na poli biotechnologie a kontroly potravin. Už od jejího založení v roce 1901 se rozvoj a bohatství společnosti Monsanto spojují s výrobou a prodejem mnoha chemických produktů, které byly zanedlouho zakázány. V každém z těchto případů se brzy ukázalo, že společnost lhala, zatajovala důležité skutečnosti, anebo si jednoduše zaplatila studie, které měli dokázat neškodnost a zdravotní nezávadnost jejích produktů. Na základě vícero soudních rozhodnutí musela společnost platit nemalé sumy, nijak to však nezastavilo její vítězné tažení celým světem. Dnes je společnost Monsanto světovým lídrem v produkci geneticky modifikovaných potravin a s nimi spojeného herbicidu Roundup.

Le Monde selon Monsanto - Francie / Kanada / Německo, 2008, 108 min - slovenské znění
SiCKO

SiCKO

Tragikomický dokument oskarového režiséra Michaela Moorea ukazuje zvrácenost amerického zdravotního systému v celé nahotě. Odkrývá mechanizmy a praktiky soukromých zdravotních pojišťoven, které s politickým souhlasem dělají co je v jejich silách pro maximalizaci svých zisků. Přes mrtvoly. Moore představuje několik příběhů řadových Američanů, kteří i přes řádné pojištění nejsou schopni získat ani nejzákladnější zdravotní péči. Američtí politici systematicky varují před nebezpečným „socialistickým zdravotnictvím“, vydává se tedy hledat omílané strašáky do Kanady, Velké Británie a Francie, kde je zdravotní péče poskytována zdarma. Marně. Nakonec odjíždí se skupinou záchranářů z 11.září na Kubu, kde je jim na rozdíl od jejich vlasti poskytnuta výborná péče.

SiCKO - USA, 2007, 124 min - anglické znění s českými titulky
Léčba rakoviny zevnitř

Léčba rakoviny zevnitř

První část dokumentu se zaměřuje na nedostatky konvenční léčby rakoviny a ukazuje, jak medicínsko-farmaceutický komplex vehementně a lživě zveličuje jak přínos léčby samotné, tak i minimalizaci rizik s ní spojených. Předkládá historii léčby rakoviny i fakta, jak „rakovinový průmysl“ důsledně potíral a potírá jakékoliv způsoby léčby, které by mohli být alternativou k chemoterapiím, ozařování a operacím. Ve druhé části dokument ukazuje, jak může být rakovina vyléčena s pomocí správné výživy a přírodních doplňků. Vyvrací zažité mýty o rakovině a předkládá jasné důkazy, že dietní programy zaměřené na boj s rakovinou jsou o řády úspěšnější, než konvenční léčba. Tento přístup razantního nabuzení vlastní obranyschopnosti však vykazuje fantastické výsledky pro každou nemoc.

Healing Cancer from Inside Out - USA, 2008, 127 min - anglické znění s českými titulky
Na jídle záleží: Jsi to, co jíš

Na jídle záleží: Jsi to, co jíš

Dokument se zabývá hlavně problematikou správné výživy, která vede nejen ke kvalitnějšímu životu, ale především k účinnému předcházení chronických onemocnění jako jsou onemocnění kardiovaskulárního systému, cukrovky druhého typu, nebo třeba rakoviny. Choroby prakticky neléčitelné moderní medicínou, lze úspěšně léčit odstraněním jejich pravých příčin. Západní medicína se však specializuje hlavně na zmírňování následků. S nutričně ochuzenými potravinami, chemickými přísadami a naší tendencí spoléhat na farmaceutické léky se není co divit, že moderní společnost je nemocnější a nemocnější. Dokument tak pomalu odkrývá bilionový zdravotní průmysl a předkládá společnosti některá vědecky ověřitelná řešení k překonání nemoci přirozeným způsobem.

Food Matters: You are what you eat - USA, 2008, 78 min - anglické znění s českými titulky
Potraviny, a.s.

Potraviny, a.s.

Ve filmu odhaluje režisér Robert Kenner praktiky potravinářského průmyslu a ukazuje některá fakta o průmyslové výrobě potravin, která byla dosud konzumentům s tichým souhlasem vládních ministerstev utajována. Dokument ukazuje, jak hrstka korporací kontroluje dodávky potravin a často staví vlastní zisk před zdraví spotřebitelů, živobytí farmářů, bezpečnost zemědělských pracovníků a ochranu přírody. Přesvědčivý depresivní pohled na velkopodnikání ve výrobě potravin nejen popisuje jejich nechutnou cestu z polí a stájí ke spotřebiteli, ale zároveň zkoumá ekonomický řetězec, v němž následky zdánlivě levného jídla, kdy hamburger stojí méně než brokolice, nese celý zdravotní a sociální systém. Obsahuje řadu rozhovorů s odborníky na slovo vzatými.

Food, Inc. - USA, 2008, 94 min - české znění
Tráva: Dějiny marihuany

Tráva: Dějiny marihuany

Kanadský dokumentární film „Grass: The History of Marijuana“ pojednává o vývoji přístupu americké veřejnosti, legislativy a sdělovacích prostředků k marihuaně a jejímu užívání. Film se detailně zaobírá celým 20. stoletím, které bylo plné demagogie a účelných manipulací s lidmi. Vláda potřebovala, aby lidé uvěřili, že marihuana je nebezpečná stejně nebo více nežli tvrdé drogy. Součástí dokumentu jsou dobové záběry, na kterých můžeme vidět lidi pod „vlivem“ marihuany, mající sexuální orgie či propadající šílenosti. Dále uvidíme vládní opatření, která byla zavedena pod rouškou boje proti marihuaně za účelem legalizace omezení práv mexického obyvatelstva. S tímto také souvisí nekončící válka proti drogám a s tím plynoucí astronomické výdaje na ni.

Grass: The History of Marijuana - Kanada, 1999, 78 min - anglické znění s českými titulky
Útěk před lékem

Útěk před lékem

Dokumentární film Útěk před lékem vznikl v roce 2008. Pojednává o znovuobjevení konopí, jako léku na rakovinu a mnoho dalších potíží, Rickem Simpsonem. Po vážném zranění hlavy v roce 1997, Rick Simpson nalezl úlevu v jeho zdravotním stavu pomocí léčivého konopného oleje. V situaci, kdy konvenční medicína si nevěděla rady a vedlejší účinky léků byli čím dál tím nesnesitelnější. Když zjistil, že jeho konopné oleje (s vysokou koncentrací THC) vyléčí rakovinu a jiné nemoci, snažil se podělit se o tento poznatek s co největším počtem lidí a zdarma jim pomáhal v boji s jejich chorobami. Dále se o těchto úspěších snažil spravit úřady a lékařskou obec. Když se tento příběh objevil na veřejnosti, dlouhá ruka zákona ho obvinila z držení a obchodování s marihuanou.

Run from the Cure - Kanada, 2008, 58 min - anglické znění s českými titulky
Tabákové spiknutí

Tabákové spiknutí

Kanadský dokument o nečistých praktikách výrobců cigaret. Každý rok umírá na světě pět milionů lidí na následky kouření. Denně tedy zemře na 30 000 kuřáků. Ve 20. století zemřelo sto milionů kuřáků, a pokud se tento trend nezmění, tak v našem 21. století jich zemře celá miliarda. Jde o pandemii, které se lidstvo dobrovolně vystavuje a jež je zdrojem přímo pohádkových příjmů několika velkých světových tabákových firem. Vydělávají miliardy na ničení zdraví miliard lidí – kuřáků i nekuřáků. Tabákové koncerny se v USA a západní Evropě už více než před padesáti lety sjednotily v postupu vůči veřejnému mínění. Spojování kouření a výskytu rakoviny ignorovaly, i když si tohoto faktu byly vědomy, a veřejnost zahrnuly svádivou reklamou útočící již na nejmladší generaci.

Tabac, retenez votre souffle! - Francie / Kanada, 2006, 52 min - české znění
The Union: The Business Behind Getting High

The Union: The Business Behind Getting High

Jak je to vlastně ve skutečnosti s marihuanou? Zabíjí? Stanete se na její konzumaci závislí? Jaká je doopravdy šance, že marihuana jakožto „přestupní stanice“ nastartuje Vaši další cestu k tvrdým drogám? Je to nadčasový lék a dokonalá průmyslová plodina, nebo nebezpečná hrozba, která by měla být vymícena? Svůj nezaujatý pohled na tuto choulostivou problematiku se snaží podat dokumentární snímek The Union a po analýze faktů přichází s jednoznačným závěrem – naprostá legalizace marihuany je absolutně nevyhnutelná. Tento dokument vám otevřeně ukáže, že na tuto široce diskutovanou problematiku se dá dívat i zcela jiným pohledem, než je nám v současné době často předkládán politiky, fanatickými aktivisty a sdělovacími prostředky.

The Union: The Business Behind Getting High - Kanada, 2007, 104 m - angl. znění s českými titulky
Anita Petek-Dimmer: Očkování – smysl, či nesmysl?

Anita Petek-Dimmer: Očkování – smysl, či nesmysl?

Není pochyb o tom, že převážná většina obyvatel České republiky si při vyslovení slova očkování, představuje ochranu zdraví. Ať už se jedná o děti, které jsou očkované bez jejich vědomí, nebo o dospělého člověka, který očkování podstupuje ze svého rozhodnutí, o kterém se domnívá, že mu pomůže ochránit jeho zdraví. Takřka všichni jsme v ČR očkováni. Jestli je to nejlepší řešení jak ochránit tu nejcenější věc kterou máme, to je otázka. Anita Petek Dimmer se ve své přednášce snaží objasnit, proč očkování nemusí být automaticky tou nejlepší volbou. Například kvůli obsahu rtuti, formaldehydům, hliníku a mnoha dalším jedovatým látkám, ktere vakcíny obsahují a poškozují tím zdraví každého člověka. Sporná je také, dle jejích slov, účinnost samotných očkovacích látek.

Impfungen - Sinn oder Unsinn? - Švýcarsko, 2008, 112 min - německé znění s českými titulky