Dokumentární.TV » filmové dokumenty o útocích z 11.9.2001

11. září: Nový Pearl Harbor

11. září: Nový Pearl Harbor

Mimořádně vydařené dokumentární zpracování událostí 11. září 2001 shrnuje 12 let veřejné diskuze do jednoho komplexního díla. Pětihodinový snímek oceňovaného filmaře Massima Mazzucciho je přehledně strukturovaný do sedmi hlavních kapitol (a řady podkapitol), které se věnují vzdušné obraně, jednotlivým únoscům, uneseným letounům, útoku na Pentagon, zřícenému letu 93, newyorským dvojčatům a budově WTC7. S vědeckou precizností prezentuje a s pomocí celé řady odborníků vyhodnocuje argumenty příznivců i odpůrců oficiální verze předložené veřejnosti. Krok za krokem, bod po bodu a nadevší pochybnost dokazuje, že zpráva vyšetřovací komise o 11. září je pouze nevědecká fikce, pod tíhou faktických argumentů neudržitelná a neobhajitelná.

September 11: The New Pearl Harbor - Itálie, 2013, 300 min - anglické znění s českými titulky
Loose Change 9/11: Americký převrat

Loose Change 9/11: Americký převrat

Nejnovější verze dokumentu Loose Change popírajícího oficiální scénář útoků z 11.9.2001 na věže Světového obchodního centra na Manhattanu v New Yorku a sídlo Ministerstva obrany Spojených států amerických ve Washington, DC – budovu známou jako Pentagon. Jsou zde kladeny i závažné otázky ohledně záhadného kolapsu budovy WTC 7 či čtvrtého z unesených letadel, které se údajně zřítilo v Pensylvánii, aniž by po sobě zanechalo jakákoliv těla či identifikovatelné trosky. Režisér Dylan Avery shrnuje nejzásadnější informace z předchozích snímků a doplňuje je o nové poznatky. Dává zde kupříkladu prostor jednomu z řady vědců, kterým se v prachu ze zřícených budov podařilo objevit zbytky nezreagovaného nanotermitu, nové generace výbušnin používaných při řízených demolicích.

Loose Change 9/11: An American Coup - USA, 2009, 99 min - anglické znění s českými titulky
Loose Change: Final Cut

Loose Change: Final Cut

Film popírá oficiální verzi útoků 11.září 2001 a obviňuje vládu USA ze zatajování skutečnosti. Celý film je složen ze 6 sekcí. Důležitým tématem je útok na Pentagon a na věže Světového obchodního centra. Režisér Avery předkládá řadu argumentů, zpochybňujících oficiální vysvětlení, například fotografie, na kterých nejsou vidět trosky Boeingu, zpochybňuje otvor v Pentagonu. Předkládá verzi, že World Trade Center bylo zbořeno záměrně pomocí vhodně umístěných náloží v budovách, že tedy útoky letadel byly pouhá zástěrka. Ve filmu se vyskytuje mnoho otázek a oficiálních nesrovnalostí, např. let č. 93, atentátníci žijící i po útocích, záběry Usámy bin Ládina. Hlavní myšlenka filmu je vyjádřena na konci tohoto dokumentu: Ptejte se a vyžadujte odpovědi.

Loose Change: Final Cut - USA, 2007, 130 min - anglické znění s českými titulky
Záhady 11.září: Demolice

Záhady 11.září: Demolice

Dokumentární film, pojednávající o zřícení věží Světového obchodního centra v září 2001. Autoři uvádějí jasné důkazy, že Dvojčata se nemohla zřítit vlivem žáru z hoření letadel a naopak předkládají teorii o řízené demolici WTC podepřenou vyjádřeními řady odborníků i spoustou srovnávacích záběrů. Dále připomínají ,že dvojčata a WTC 7 byly jediné budovy v historii, které se zřítily vlivem ohně. Vůbec nejzajímavější je mainstreamovými médii taktně přecházené zřícení budovy WTC 7, která žádným letadlem zasažena nebyla (nicméně evidentně na to byla připravena). Film pokládá další otázky: Proč se první zřítila věž, která byla zasažena až jako druhá? Proč věže padaly téměř volným pádem, když patra musely vydávat obrovský odpor?

911 Mysteries Part 1: Demolitions - USA, 2006, 91 min - anglické znění s českými titulky
Kdo zabil Johna O’Neilla?

Kdo zabil Johna O’Neilla?

Jeden herec, jeden pokoj, sedm postav: Jeden člověk, traumatizovaný útoky z 11. září, se snaží rozcupovat oficiální historii, to vše za cenu své normality a dokonce života. Musí se v pronásledování pravdy – sevřen mnohočetnými realitami a mnohočetnou osobností – stáhnout do své vlastní mysli. Jeden herec a autor zároveň, snad po vzoru k smrti vyčerpávajících dialogů Glenna Goulda – tentokrát o smrtících událostech teroristických útoků 11. září a jejich pozadí – se snaží přebrat pravdu od lži, informaci od dezinformace a odpovědět na otázku, kdo zabil onoho vyšetřovatele FBI Johna P. O’Neilla, který poslední léta svého života zasvětil vyšetřování a pronásledování Usámy bin Ládina, aby pak nalezl osudově tajemnou smrt v troskách dvojčat.

Who Killed John O'Neill? - USA, 2005, 100 min - anglické znění s českými titulky
9/11: Pravda a tisk

9/11: Pravda a tisk

9/11: Press for truth je dokumentární film zabývající se útoky na Světové obchodní centrum 11. září 2001 z hlediska počátečního blokování vyšetřování vládou a celkové role médií. Film sleduje převážně osudy „Jersey Girls“, což jsou ženy, které ztratili ve WTC své blízké. Tyto ženy se rozhodly pátrat na vlastní pěst vstříc vládní neochotě započít oficiální vyšetřování těchto událostí, jejich tlak nakonec přispěl rozhodující měrou k ustanovení vyšetřovací komise Kongresu Spojených států. Ve svém pátraní se, ale setkaly s nepochopením vládních orgánů a médií. Při revizi vládní zprávy konstatovaly, že přes 70% jejich stěžejních otázek nebylo vládnou plně či vůbec zodpovězeno, přestože ta nejprve jejich dotazy přislíbila převzít jako osnovu pro směr vyšetřování.

9/11: Press for Truth - USA, 2006, 125 min - anglické znění s českými titulky
Zero: Vyšetřování 11. září

Zero: Vyšetřování 11. září

Dokument italských tvůrců je výsledkem dvou let intenzivního výzkumu a rozhovorů v Evropě a Spojených státech a osmi měsíců práce na filmu. Zdůrazňuje nekonzistence, manipulace, opomenutí a lži oficiálního vyšetřování 11. září. Spoluautorem filmu je italský novinář a levicový europoslanec Giulietto Chiesa, který ve filmu i vystupuje, stejně jako nositel Nobelovy ceny za literaturu Dario Fo, slavná italská herečka Lella Costa, neméně slavný dramatik Moni Ovadia, americký spisovatel Gore Vidal, profesor David Ray Griffin, zástupce pozůstalých Bob McIlvaine a další. Dokument režírovala dvojice Franco Fracassi a Francesco Trento v produkci Thomase Torelliho a to za široké podpory velkého množství soukromých dárců, kteří si přejí nové, skutečně nezávislé a důkladné vyšetřování.

Zero: an investigation to 9/11 - Itálie, 2007, 105 min - anglické znění s českými titulky
9/11: Projekt pro pravdu, architektura destrukce

9/11: Projekt pro pravdu, architektura destrukce

Richard Gage je členem Amerického institutu architektů. Pracuje jako architekt více než 20 let. Během své kariéry navrhl mnoho budov s ocelovou konstrukcí. O kolapsy budov WTC z 9/11 se začal zajímat po tom, co slyšel v rozhlasu hovořit o tomto tématu Davida Ray Griffina. To odstartovalo jeho osobní i profesionální hledání pravdy o 11. září. Také založil organizaci Architekti a stavební inženýřii za pravdu o 11. září, která zastřešuje architekty, statiky a stavební profesionály volající po novém vyšetřování událostí z 11. září. „Budu vám prezentovat jasné důkazy o tom, že 3 budovy komplexu WTC, ona ikonická dvojčata, stejně jako budova WTC č.7, nespadla díky požáru, jak nám to řekla naše vláda, ale díky řízené demolici pomocí výbušnin“, říká Richard Gage v úvodu své přednášky.

9/11 Blueprint for Truth - USA, 2008, 119 min - anglické znění s českými titulky