Dokumentární.TV » filmové dokumenty o vědě a technice

Nikola Tesla: pán blesků

Nikola Tesla: pán blesků

Když se řekne „elektřina“, napadne nás Edison, a při zmínce o rádiu zase Marconi, ale jméno dalšího geniálního fyzika už tak známé není. Byl to muž, který snil o nalezení neomezeného zdroje energie. Jmenoval se Nikola Tesla a byl pánem blesků. Toto je příběh moderního Prométhea, který pomocí elektřiny změnil svět. Byl to on, kdo svými vícefázovými generátory zkrotil sílu Niagarských vodopádů a umožnil přenos elektrické energie na velké vzdálenosti. Byl to Nikola Tesla, kdo si patentoval technologie pro bezdrátovou komunikaci, na kterých stojí rozhlasové i televizní vysílání. Jeho odkaz nalezneme v mnohém, od dálkového ovládáni, přes neonové osvětlení, rentgenové snímky, řízené střely, až po program hvězdných válek, přesto dějiny tohoto výjimečného muže poněkud přehlížejí …

Tesla: Master of Lightning - USA, 2000, 52 min - české znění
CoMyJenVíme!?

CoMyJenVíme!?

Film CoMyJenVíme!? představuje odklon od konvenčního světonázoru. Požaduje od diváka fantazii a otevřenou mysl – nechce totiž nic víc než přinést důkazy pro přehodnocení dosud známého vnímání světa. Diváci jsou v podobné situaci jako Koperníkovi současníci, když je učenec na přelomu 15. a 16. století přesvědčoval, že Země není středem vesmíru. Film uvede diváka pomocí počítačových efektů a výpovědí několika předních světových fyziků, neurologů, molekulárních biologů, mystiků a duchovních činitelů do kvantové neurčitosti, kde se realita mění s každou další myšlenkou. Jedinečný filmový zážitek podobný snímkům Matrix, Vanilkové nebe či Minority Report, se díky svému žánrovému přesahu dostává blíže k podstatě pojmů Vědomí, Prostor a Realita.

What the Bleep Do We Know!? - USA, 2004, 109 min - české znění
Žárovková konspirace: plánované zastarávání

Žárovková konspirace: plánované zastarávání

Asociace výrobců žárovek ‚Phoebus cartel‘ byla prvním kartelem, který se dohodl na snižování životnosti výrobků, tak, aby jich mohli prodat více. Protože žárovka, která svítí 100 let, zkrátka není dobrá pro byznys. Kdo vyrobí žárovku s životností delší než stanovených 1500 hodin, zaplatí tučnou pokutu, usnesli se. Tento princip – princip plánovaného zastarávání produktů – postupně převzali mnozí světoví výrobci a řídí se jím dodnes. Dokument zkoumá používání této taktiky ze 20. let minulého století v dnešním průmyslu. Věděli jste, že silonky mohou být i téměř nezničitelné? Že tiskárna se softwarově zablokuje po pevně naprogramovaném počtu stran? Že firma Apple v iPodech používá nekvalitní baterie, které nejdou vyměnit? Dočkáme se někdy výrobků bez ‚kurvítek‘?

The Light Bulb Conspiracy: The untold story of planned obsolescence - Španělsko / Francie, 2010, 53 min - slovenské znění
Magnetická bouře

Magnetická bouře

Tekuté vnější zemské jádro vytváří jakožto obří generátor magnetické pole kolem celé naší planety, čímž nás ochraňuje před nebezpečími z vnějšího vesmíru. Radioaktivní sluneční větry a jiná kosmická záření tak nemají možnost proniknout do nižších vrstev naší atmosféry. Nyní však tento štít velmi rychle slábne. Již před mnoha lety počítačové modely předpověděli, že by se mohlo s největší pravděpodobností jednat o předzvěst globálního otočení jeho polarity, nebylo by to v historii planety zdaleka poprvé a vše nasvědčuje tomu, že má tento jev již značné zpoždění. Až v poslední době jsme svědky značného nárůstu rychlosti přesouvání zemských magnetických pólů, souvisejícího vytváření trhlin a turbulencí v magnetosféře a celá záležitost tím získává na aktuálnosti.

Magnetic Storm - USA, 2010, 44 min - české znění
Revoluční operační systém

Revoluční operační systém

Film má podtitul »Hackeři, programátoři a rebelové, SPOJTE SE!« a ozřejmuje, co je to Linux, GNU, GPL, Free software či Open source. Obsahuje mnoho zajímavých rozhovorů s významnými osobnostmi historie i současnosti svobodného software a otevřených zdrojových kódů, kde velký prostor je věnován i dvěma nejvýznamnějším – Richardu Stallmanovi a Linusi Torvardlsovi. Záběry nechávají přičichnout k době, kdy byl Linux jakýmsi fenoménem a provázela ho euforie a nadšení z něčeho nového, co dovede konkurovat všudypřítomnému Microsoftu. Dokumentuje obrovský nárůst hodnoty akcií Red Hatu, nebo jak konference LinuxWorld doslova praskala ve švech. Podíváte se i na demonstraci uživatelů Linuxu, kterým se nelíbí, že si s novým počítačem musí koupit licenci Windows.

Revolution OS: Hackers, Programmers & Rebels UNITE! - 2001, 85 m - ang. znění s českými titulky
Kolaps

Kolaps

Film Collapse pojednává nejen o kolapsu naší civilizace jak ji známe, ale také o životě bývalého policisty Michaela C. Rupperta. Michael představuje svou vizi kolapsu na konci věku ropy, kvůli které lidé válčí, podplácejí a vraždí a kterou v budoucnu nebude možno ničím nahradit. Přes její výjimečné a nenahraditelné vlastnosti ji pálíme a využíváme téměř bez rozmyslu. V dokumentu jsou použity jak oficiální dokumenty a prohlášení, tak i selský rozum a kritické myšlení zmiňovaného protagonisty. Námět vychází z knížky A Presidential Energy Policy. Dokument je vyústěním Ruppertovy práce investigativního žurnalisty, kterým byl po zhruba třicet let, kdy se zabýval problematikou pašování drog CIA, vládní korupce, 11. září, války na Středním východě, ekonomiky, fosilních paliv atd.

Collapse - USA, 2009, 81 min - anglické znění s českými titulky
Kruté probuzení: Kolaps ropy

Kruté probuzení: Kolaps ropy

Ropa je výměšek ďáblův. Černé zlato. Krev Země. Tak rozmanitá jsou přirovnání pro surovinu, bez níž si nedovedeme náš svět představit. Z éry levné a snadno dostupné energie však zůstane brzy jenom vzpomínka. Zároveň se dostáváme do závislosti na některých silně nestabilních režimech. Je skoro jisté, že někomu jde o to, udržet tenhle svět v závislosti na ropě co nejdéle, přestože výzkum, vývoj a nové technologie mezitím odhalily neuvěřitelné věci. Málokdo si uvědomuje dopad situace, která nás podle všeho čeká. Rostoucí nezaměstnanost, chudoba, hlad… To všechno jsou jevy, ke kterým dochází, když se začne hroutit společenský systém. Vstupujeme tedy do naprosto nového světa zcela neuvěřitelných proporcí, možná je od nás vzdálený pouhých pár let. Zvládneme to?

A Crude Awakening: The Oil Crash - Švýcarsko, 2006, 83 min - anglické znění s českými titulky
Cestou na Měsíc se stalo něco divného

Cestou na Měsíc se stalo něco divného

Dokument se věnuje velkou část zejména problematice Ruska, které od začátku vedlo vesmírný souboj o prvenství na Měsíci. Následoval slib prezidenta Kennedyho že se Američané dostanou do konce 60. let do vesmíru. Po masivních investicích pak už nebylo možné jenom říct veřejnosti, že to prostě nejde a případné selhání by mohlo být tvrdou ranou pro Americkou pýchu. Proto neexistovala jiná varianta než zdar projektu. Napadlo vás někdy, proč už nelétáme k měsíci, když nám to tak pěkně šlo? Zatímco objevujeme vzdálené planety a měsíce těchto planet, tak misi, kterou se podařilo uskutečnit v 60. letech už znovu nikdo nezopakuje. Přesto by byly důvody přinejmenším pro vybudování observatoře, která by měla v bezatmosférickém prostředí ideální podmínky.

A Funny Thing Happened on the Way to the Moon - 2001, 47 min - anglické znění s českými titulky
Heavy Watergate: Válka o studenou fúzi

Heavy Watergate: Válka o studenou fúzi

Jak myslíte, že funguje moderní věda? Někdo objeví zajímavý fenomén, napíše o něm vědecký článek a následně se objevem začne zaobírat vědecká obec. Pokud fenomén potvrdí, vstoupí vynález v obecnou povědomost. Tento koloběh však funguje pouze v případě, že vynález odpovídá stávajícím vědeckým poznatkům a představám. Pokud se ukáže, že jev podle stávající představy o zákonech fyziky nemůže existovat, prohlásí se za neexistující a tím je po problému. Zkuste si představit zdroj energie, který je takřka nevyčerpatelný, absolutně čistý, velmi snadno vybudovatelný, bezúdržbový a je možné jej provozovat i v malých variantách – a teď si představte, co by vám na to asi řekly energetické a ropné společnosti s jejich astronomickými příjmy.

Heavy Watergate: The War Against Cold Fusion - USA, 2000, 46 min - angl. znění s českými titulky
Kdo zabil elektromobil?

Kdo zabil elektromobil?

V roce 1996 se v Kalifornii objevily plně funkční elektromobily, které splňovaly potřeby téměř všech řidičů. O dvanáct let později nezbyly na tato futuristická auta nic než vzpomínky. Kdo je zodpovědný za jejich zmizení? Byl v tom opravdu zásah mocných, nebo je na vině jenom nízká poptávka a nepochopení uživatelů? Dokument přináší pohled na jednu z epizod elektromobilů, které jako alternativa nezaostávají vlastnostmi za benzínovými auty. Naopak je v mnoha ohledech předhánějí. Proč tedy světové automobilky nenabízejí tuto levnější variantu, se kterou můžeme jezdit již od několika desetihaléřů za kilometr? Následující dokument předkládá spoustu argumentů, proč jsou elektromobily trnem v oku snad úplně všem zúčastněným stranám kromě uživatelů.

Who Killed the Electric Car? - USA, 2006, 92 min - anglické znění s českými titulky