Dokumentární.TV » filmové dokumenty o sdělovacích prostředcích

Okupace mysli: Izraelská válka o americké veřejné mínění

Okupace mysli: Izraelská válka o americké veřejné mínění

Nekončící izraelská vojenská okupace palestinských území a jejich opakované invaze do pásma Gazy vyvolávají prudký odpor proti izraelské politice snad všude na světě – s vyjímkou Spojených států. Dokument Okupace mysli nabízí poučný pohled na propagandistickou mediální mašinerii, která má za úkol udržet pro-izraelské veřejné mínění. Zkoumá, jak izraelská vláda, vláda Spojených států a pro-izraelská lobby spojily síly, často s velmi odlišnými motivy, aby manipulovaly mediální obraz konfliktu ve prospěch Izraele. Film poskytuje rozsáhlou analýzu desítky let trvající bitvy Izraele o srdce, mysli a daňové dolary amerického lidu, bitvy, jejíž intenzita v posledních letech stále narůstá čelíc neúprosně se stupňujícímu mezinárodnímu odsuzování izraelské politiky.

The Occupation of the American Mind: Israel's public relations war in the United States - USA, 2016, 55 min - české znění
Konzumní děti aneb komercializace dětství

Konzumní děti aneb komercializace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich rodičům vše od hraček, přes nezdravé potraviny, násilné videohry či podvodné vzdělávací produkty až po rodinná auta. Prostřednictvím odborníků přes zdraví, obhájců dětí i zástupců průmyslu se Consuming Kids zaměřuje na prudký nárůst dětského trhu v důsledku deregulace. Ukazuje, jak obchodníci využívají v boji proti dětskému podvědomí nejmodernější poznatky psychologie, antropologie, neurologie i sociologie prostřednictvím zástupů diplomovaných profesionálů a velmi pokročilých zařízení pro monitorování mozkové činnosti, sledování pohybu očí a pod. Vytváří tak nejmocnější a nejziskovější trh nutící děti předčasně dospívat.

Consuming Kids: The Commercialization of Childhood - USA, 2008, 52 min - české znění
Barmský videožurnál: Zpravodajství z uzavřené země

Barmský videožurnál: Zpravodajství z uzavřené země

V roce 1988 byl Joshua jako malý chlapec svědkem brutálního zásahu proti demonstrantům, během něhož byly zabity více než tři tisíce lidí. Od té doby se rozhodl bojovat za demokracii. „Vyzbrojen“ malou kamerou a mobilním telefonem se společně s třemi desítkami dalších odvážných mladých Barmánců rozhodl podrobně zachytit protivládní demonstrace v září roku 2007 a jejich následné surové potlačení. Dokument nabízí podrobný a navýsost autentický záznam tehdejších událostí, kdy Barmánci po devatenácti letech překonali svůj hluboce zakořeněný strach z vládních represí a vyšli za mohutné podpory buddhistických mnichů do ulic Rangúnu. Skrze detailní záznam práce Joshuy a jeho kolegů film ukazuje nepopiratelný význam nezávislých médií v boji proti totalitní moci.

Burma VJ: Reporter i et lukket land - Dánsko, 2008, 85 min - původní znění s českými titulky
Držte huby a zpívejte

Držte huby a zpívejte

V roce 2003 byly Dixie Chicks nejúspěšnější americkou countryovou skupinou. Velmi je však roztrpčilo vypuknutí války v Iráku a když se na koncertě jedna z protagonistek vyjádřila k londýnskému publiku „my tuhle válku nechceme… stydíme se za to, že současný prezident Spojených Států pochází z Texasu,“ strhla se mediální bouře, která skupinu málem smetla. Konzervativní rozhlasové stanice a stanice vlastněné velkými korporacemi Dixie Chicks odsoudily a skupina přišla o značnou část publika. Odmítla však své názory odvolat a místo toho se vydala na turné po Státech, aby znovuzískala své fanoušky. Spíše než o politice je ale výsledný film Barbary Kopple, režisérky oceněné Oscarem, oslavou skutečných rodinných hodnot a útokem na lidskou lhostejnost.

Shut Up & Sing - USA, 2006, 92 min - anglické znění s českými titulky
Český sen

Český sen

Je pár minut před desátou dopolední 31. května 2003 a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou… Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa… První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl.

Český sen - ČR, 2004, 87 min - české znění s anglickými titulky
Orwell se otáčí v hrobě

Orwell se otáčí v hrobě

Dokument režiséra Roberta Kane Pappase ‘Orwell se otáčí v hrobě’ je skvělá, kritická sonda do médií, kdysi bašty Americké demokracie. Ptá se, zda Amerika vstoupila do Orwellovského světa “newspeaku”, kde se ze lží snadno stává pravda a ukazuje o čem média nerada mluví: Sama o sobě. Přesto, že dokument vzhledem k roku výroby neukazuje zrovna nejnovější dění ve světě, můžeme si udělat představu, jak se dá zahýbat se zpravodajstvím. Nejsou to jednotliví reportéři, ale právě vlastíci nadnárodních korporací, kteří ovládají desítky velkých televizních stanic. Jsou to právě tito lidé, kteří rozhodují, co se objeví ve večerních zprávách a jsou to ti samí lidé, kteří nezastávají zájmy většiny v žádné společnosti.

Orwell Rolls in his Grave - USA, 2003, 103 min - anglické znění s českými titulky
Bill Hicks: Zjevení

Bill Hicks: Zjevení

Bill Hicks, člověk který kouří dva zapalovače denně, americký komik z 80 a 90 let. Bojovník proti mainsreamu jehož cílem bylo především podnítit ostatní, aby mysleli za sebe. Přes jeho nadhled v mnoha oblastech filosofie a politiky si zachoval výrazové prostředky zedníka z hospody čtvrté cenové. Možná je to právě ta kombinace logických argumentů prokládaný pestrým slovníkem, která mu přinesla vyprodaná představení. Jaký je teda s Billem problém a proč jsme o něm nikdy neslyšeli? Je to jeho odkaz ve kterém se nebojí poukázat na skutečný stav politiky a náboženství, nebo je to pokrytecké ukazování prstem na jeho způsob vyjadřování? Ať už z toho nebo onoho důvodu, jedná se znovu o mustwatch, který v televizi neuvidíte.

Bill Hicks: Revelations - USA, 2004, 74 min - anglické znění s českými titulky
Něžné zabíjení 3

Něžné zabíjení 3

Zajímavá a chvílemi i zábavná přednáška feministky Jean Kilbourne nejprve nastiňuje, jak nás ovlivňuje reklama a že nás skutečně ovlivňuje. Následně dává příklady, kdy jsou ženy v reklamě znevažovány a stavěny do pasivní role, dokonce i v reklamách, které jsou pro typicky ženské výrobky. V okamžiku kdy převrací text ženského inzerátu do mužského rodu, působí spousta z nich naprosto nesmyslně a vulgárně. Je to určitý projev šlapání po rovnoprávnosti žen, který si ani neuvědomujeme, přestože se euroamerická kultura rovnoprávností všeho druhu chlubí na počkání. Ale stejně tak jako u rovnoprávnosti náboženství a rasy i tato rovnoprávnost je médii stavěna na hlavu a ženy stavěny do pozice sexuálních pomůcek a domácích služek.

Killing Us Softly 3 - USA, 1999, 34 min - anglické znění s českými titulky
Ron Paul – Cenzura pokračuje

Ron Paul – Cenzura pokračuje

Ron Paul, kandidát na prezidenta pro rok 2008 za republikánskou stranu, který byl stejně jako všichni kandidáti s nízkým rozpočtem bez šance na nominování. Situace se však změnila poté, co svými názory oslovil nepříjemně moc lidí. Od té doby je permanentně cenzurován, vytrháván z kontextu a napadán masmédii. Pojďme si tedy ukázat, kdo je tento Texasan, o kterém jsme nemohli slyšet i přesto, že trvale vyhrával internetová hlasování. Dokument se skládá ze třech částí, ve kterých máme možnost shlédnout názory Rona Paula na světové dění a také na budoucí směřování Ameriky. Tyto názory se až podezřele liší od jeho politických oponentů. Proto je tak trochu dobrý rozmar vytrhnout jej z kontextu, uvést jeho tvrzení do nesmyslného extrému, nebo se o něm raději vůbec nezmiňovat.

Ron Paul - The censorship continues - USA, 2008, 33 min - anglické znění s českými titulky