Dokumentární.TV » filmové dokumenty o náboženství a víře

Zpověď: Scientologická církev a vězňové víry

Zpověď: Scientologická církev a vězňové víry

Celovečerní film Alexe Gibneye, který nabízí sondu do světa scientologické církve, se stal jedním z nejsledovanějších dokumentů v historii HBO. Představuje osm bývalých členů scientologické církve, mezi jejíž nejvýznamnější stoupence patří řada slavných hollywoodských celebrit. Film přináší detailní pohled na to, jaké praktiky církev používá k upevňování víry svých členů, jaké jsou jejich zkušenosti a co všechno jsou ochotni podstoupit ve jménu svého náboženství. Zaměřuje se nejen na původ církve a jejího zakladatele L. Rona Hubbarda, ale také na propojení scientologů s Hollywoodem. Bývalí zasvěcenci církve, včetně vysoce postavených a známých členů jako je uznávaný scénárista Paul Haggis (“Crash”), přinášejí řadu šokujících odhalení. Provokativní příběh o egu, vykořisťování a touze po moci.

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief - USA, 2015, 119 min - Alex Gibney - anglické znění s českými titulky
Proboha!

Proboha!

Larry Charles (režisér filmu Borat) a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov religion-náboženství a ridiculous-směšný), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. Na paškál si berou ty nejzvláštnější přívržence mnoha podob muslimské, židovské či křesťanské víry. Navštíví kapli na parkovišti pro řidiče kamionů, muzeum kreacionismu ukazující společný život dinosaurů a lidí před 5000 lety či rodinný zábavní park „Svatá země“ na Floridě.

Religulous - USA, 2008, 97 min - české znění
Zbav nás všeho zlého

Zbav nás všeho zlého

Katolický farář Oliver O´Grady znásilnil stovku dětí. V sedmdesátých letech byl překládán v severní Kalifornii z jedné farnosti do druhé, přičemž všude si rychle získal důvěru a respekt věřících a otevřel si tím dveře ke svým špinavým praktikám. Církevní hierarchie dobře o jeho pedofilních zálibách věděla a více než 30 let toto jeho jednání před úřady i veřejností kryla. Byl-li někde odhalen, hodnostáři jej jen přeložili o několik desítek kilometrů dále, kde mohl nerušeně pokračovat. Filmař Amy Berg předkládá příběhy některých z O´Gradyho obětí a jeho hluboce znepokojující zpověď, odhalujíc hlubokou zkaženost katolické církve. Ukazuje zde, že se zdaleka nejedná o ojedinělého delikventa, ale spíše o systémové pravidlo vycházející z hluboké podstaty.

Deliver Us from Evil - USA, 2006, 103 min - anglické znění s českými titulky
Ježíšův tábor

Ježíšův tábor

V Americe sílí evangelická komunita, jejímž hlavním cílem není přivést Boha na zem, ale spíše vrátit celou zemi Bohu. Věří, že je třeba, aby konzervativní křesťané převzali vládu a podřídili ji vlastním pravidlům. Kromě politického programu se tato organizace zaměřuje i na výchovu dětí a nových členů. Vlastní potomci jsou často vyučováni doma a navštěvují skupiny a tábory, kde je jim vštěpován jediný správný názor na svět. Před divákem se rozvíjí pásmo zachycující víru a její projevy, které bývají tradičně spojovány s pozitivními hodnotami. Zde však přerůstají ve fanatismus. Film ukazuje, jak je dětem odebírána svoboda volby, jak jsou násilně izolovány uprostřed jednoznačných tvrzení, pravidel a názorů, o nichž se nediskutuje.

Jesus Camp - USA, 2006, 84 min - anglické znění s českými titulky